Tip na knížky pro děti, které zajímá počítačový svět

Znáte už Ruby? Ruby je malá holka s ohromnou představivostí, která zkoumá počítačový svět. Knihy s názvem Hello Ruby napsala finská programátorka, vypravěčka a ilustrátorka Linda Liukas. V češtině knihy vydalo nakladatelství Dynastie a vznikly tyto 4 knihy:

  • Hello Ruby – Dobrodružné programování,
  • Hello Ruby – Velká cesta do nitra počítače,
  • Hello Ruby – Výprava do internetu,
  • Hello Ruby – Robot jde do školy.

Knihy jsou vhodné pro děti od 5 let. Nejmenší děti prochází knihu s rodiči. Školáci už se do ní můžou pustit sami a rodiče poprosit o pomoc, jen když něčemu nebudou rozumět.

Knihy o Ruby vřele doporučuji všem, kdo mají doma zvídavé děti a zajímají je počítače a vše kolem nich.

Autorka knih Hello Ruby se snaží vysvětlit technologie pomocí hry, představivosti a tvořivosti. Každá kniha začíná úvodním příběhem a poté následují různá cvičení k pochopení daného tématu.

V první knize Dobrodružné programování se děti neučí konkrétní programovací jazyk, ale učí se základy počítačového myšlení.
V úvodním příběhu zanechá tatínek pro Ruby překvapení a to pohlednici, díky které se Ruby vydá na dobrodružnou cestu, kde bude hledat 5 drahokamů. Po cestě potká spoustu kamarádů – tučňáky, sněžného leoparda, lišky, roboty a kluka jménem Django – a bude řešit různé úkoly, aby získala všechny drahokamy. Velké problémy nejdříve rozloží na malé a vytvoří si plán cesty. Postupně prochází svůj plán, kde je 5 stanovišť, na kterých hledá drahokamy. Nakonec se vrátí domů a tatínkovi poví všechna dobrodružství, která se svým plánem zažila.

Po příběhu následují úkoly zaměřené na pochopení základů počítačového myšlení. Děti se spolu s Ruby například naučí např.:

  • rozkládat velké problémy na malé,
  • vytvářet plány krok za krokem,
  • vyhledávat vzory,
  • nebo myslet mimo zaběhnuté koleje.

V druhé knize s názvem Velká cesta do nitra počítače se děti vydají na cestu dovnitř počítače. Příběh začíná tím, že se Ruby nudí a rozhodne se hrát s tátovým počítačem. Jenže když klikne myší nic se neděje. Myš ožije a oznámí Ruby, že dnes počítač nefunguje, protože kurzor myšce neodpovídá. Kurzor je parťák myšky, ale najednou se ztratil. Ruby se tedy zmenší a s myškou prolezou do počítače. Postupně osloví různé části počítače např. hlavní procesor, grafický procesor, paměť RAM nebo pevný disk. Až pevný disk Ruby poradí, že kurzor nenajde v hardwaru, ale musí se podívat do softwarového oddělení. Nakonec Ruby přijde na to, proč kurzor nefunguje, vezme myšku za ocas a zapojí ji do počítače :). A pak už může klikat, otáčet, přetahovat, vkládat a ukazovat.

Po příběhu následuje kapitola, díky které si děti vytvoří počítač z papíru. V dalších kapitolách se děti podívají na to, co je počítač a co se nachází uvnitř něho. Jak poznají hardware od softwaru. Naučí se, co jsou vstupní a výstupní zařízení a k čemu jsou čidla. Nakonec prozkoumají operační systémy a aplikace pro různé úkoly jako např. napsání e-mailu kamarádovi nebo vytvoření plakátu.

Třetí kniha Výprava do internetu začíná příběhem, jak se Ruby spolu s kamarády Julií a Djangem rozhodnou postavit internet ze sněhu. Každý z kamarádů si internet představuje jinak. Ruby si myslí, že internet tvoří samé zábavné věci a můžeš na něm získat nové kamarády. Julie si myslí, že internet má vysílače a kabely a je to největší hřiště na světě. Nakonec Django si myslí, že na internetu se dá skvěle surfovat i po něm posílat informace do celého světa! Společnými silami a podle vlastních představ nakonec postaví internet ze sněhu a užijí si u toho spoustu legrace.

Po příběhu následují kapitoly s úkoly, kde najdou děti odpovědi např. na tyto otázky:

  • Co je internet a z čeho je vyrobený?
  • Co jsou sítě? Jak mezi sebou počítače komunikují?
  • Co je URL adresa a jak vypadá internetový adresář?

Jedna celá kapitola se věnuje bezpečnosti při procházení internetu.

Ve čtvrté knize Robot jde do školy se Ruby a její přátelé připravují na vzrušující den, kdy do jejich školy přichází nový žák – robot! Ruby a její spolužáci se dozvědí, co je to robot, jak funguje a jak mu mohou pomoci integrovat se do jejich školního prostředí. Během příběhu děti zjistí, jaké různé úkoly robot zvládne a jak se programuje.

Po příběhu následují kapitoly s různými úkoly. Děti se dozví:

  • Co je to AI?
  • Jak se stoje učí?
  • Jak vycvičit přístroj?
  • A kde se strojové učení používá?

Závěrem chci říct, že jsou všechny knihy Hello Ruby nejen zábavným čtením, ale také cenným vzdělávacím nástrojem. Tyto knihy nabízí skvělý způsob, jak děti seznámit s technologií a připravit je na digitální budoucnost.

Objednat knihy můžete v nakladatelství Dynastie – https://www.dynastie.cz/helloruby/.

Join our Mailing list!

Get all latest news, exclusive deals and academy updates.